مفاخر و مشاهیر بروجردآیت الله سید محمد جواد علوی طباطبایی بروجردی

حضرت آیت الله سید محمد جواد علوی طباطبایی بروجردی

  علوی
حضرت آیت الله سید محمد جواد علوی طباطبایی بروجردی در بیست وششم فروردین 1330 شمسی مطابق با نهم رجب المرجب 1370 قمری  چشم  به جهان گشود. پدر  ایشان آیت الله سید محمد حسین علوی ، از شاگردان فاضل و مشاوران امین و داماد حضرت آیت الله العظمی بروجردی بود که بعد از رحلت آن مرجع کبیر، به تهران مهاجرت کردند . مادر ایشان هم، بانوی صالحه، آغا سکینه دخت گرامی  زعیم بلند مرتبه شیعه، حضرت آیت الله العظمی بروجردی (ره)  است که بسیار مورد علاقه و احترام ایشان بوده است .
    نسب آیت الله علوی از جانب پدر و مادر با 29 واسطه به ابراهیم طباطبا (سر سلسله سادات طباطبائی) و با 33 واسطه به امام حسن مجتبی(ع) می رسد. به دلیل آن که حضرت فاطمه بنت الحسین (علیهماالسلام) مادر جناب ابراهیم غمر و همسر شایسته جناب حسن مثنی است ، ایشان نیز مانندآیت الله العظمی بروجردی، به تبعیت از جد هفتمشان (علامه مجاهد سید محمد طباطبائی رحمه الله) خود را حسنی و حسینی می دانند . 
 تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز نموده واز پنج سالگی راهی مدرسه شدند و تا کلاس چهارم ابتدایی در شهر مقدس قم مشغول تحصیل بودند .  آیت الله علوی پس از اخذ دیپلم، در سال 1348 راهی حوزه علمیه قم شد و بیش از 25 سال ممارست به تحصیل و کسب علم در حوزه علمیه قم و بهره مندی از اساتید برجسته به در جه اجتهاد نائل آمدند . ایشان از سال 1370 با تدریس خارج اصول و از سال 1375 با تدریس خارج فقه ،مبانی فقهی و اصولی خود را در معرض استفاده فضلا قرار داده  است . 
آثار علمی
از دیگر فعالیت های علمی و پژوهشی آیت الله علوی بروجردی ،آثار مکتوب و ارزشمندی است که در مباحث مختلف علمی به رشته تحریر در آورده اند. برخی از این آثار عبارتند از:
1- تقریرات خارج اصول حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (دام ظله) 
2- تقریرات خارج فقه (مکاسب،صلوة) حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (دام ظله)
3- تقریرات یک دوره اصول مرحوم آیت الله العظمی سید محمد روحانی (ره)(به غیر از استصحاب)
4- تقریرات حج، خیارات و بیع مرحوم آیت الله العظمی سید محمد روحانی (ره)
5- تقریرات حج،عمره وبیع مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی(ره)
6- تقریرات خیارات و خمس مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری(ره)
7- تقریرات مکاسب محرمه مرحوم آیت الله العظمی میرزا جواد آقا تبریزی(ره)
8- تقریرات الهیات بالمعنی الاعم(اسفار) آیت الله جوادی آملی(حفظه الله)
9- نقش و جایگاه عقل در استنباط 
10- قاعده لا حرج 
فعالیت های سیاسی و اجتماعی
 بدون تردید اسلام به سعادت دنیا و آخرت انسان ها توجه دارد؛ از این رو دخالت در امور سیاسی و حساسیت نسبت به اوضاع اجتماعی،اقتصادی، سیاسی وفرهنگی، از وظایف اصلی روحانیت است.
   افکار سیاسی آیت الله علوی ریشه در دوران جوانی و تربیت خانوادگی ایشان دارد. مجالس علما در دوران نهضت اسلامی (سال 42) عمدتاً در منزل پدر ایشان برگزار می شد .  سخنرانی های روشنگرانه ابوی ایشان، هجوم ساواک به منزلشان و دستگیری پدر، فعالیت های دوران تحصیل در دبیرستان علوی تهران،تشکیل انجمن اسلامی جوانان ، مدیریت مجله ای به نام «جوانان در پناه اسلام»و شرکت در فعالیت های اجتماعی ، در شکل گیری شخصیت سیاسی آیت الله " علوی " تاثیرگذار بوده است . ادامه این مشی سیاسی از سوی آن جناب،سبب شد تا ساواک نسبت به فعالیت های ایشان اعم از تبلیغ، رفت وآمدها ، مهمانی ها ، نامه ها و..... حساس  شود و بارها معظم له را احضار و حتی چند سال ممنوع المنبر نماید. ولی با همه آزار و اذیت ها، فعالیت های تبلیغی ایشان در این مدت هیچ گاه تعطیل نشد  و معظم له همواره در مناسبت های مختلف به نقاط گوناگون کشور عزیمت نموده وبه ادای رسالت دینی و تکلیف شرعی خود می پرداختند .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی معظم له وظیفه خود دانستند که در حوزه علمیه به درس و بحث وتدریس ادامه دهند؛لذا از پذیرش مسؤلیت اجرایی دوری گزیدند ولی با رهنمود های خویش و یاری رسانی به رزمندگان و حضور در جبهه های جنگ تحمیلی حمایت و وفاداری خود را نسبت به اسلام عزیز و ملت شریف ایران به اثبات رسانیدند. 
فعالیت های فرهنگی و اجتماعی
 الف) ایجاد مؤسسه آیت الله بروجردی(ره)
 ب) احیا و تغییر کاربری مدرسه علمیه خان از مسکونی به مَدْرَس  
ج) احیای بیت شریف مرحوم آیت الله بروجردی(ره) 
معظم له پس از پذیرش تولیت بیت شریف آیت الله بروجردی و نیز قبول مسؤلیت کلیه مراکز و اماکن وابسته به ایشان ،در این مکان ها تحولات اساسی ایجاد کردند؛از جمله :- مرمت و بازسازی - ثبت بیت در فهرست آثار ملی - احیای  مراسم و جلسات مذهبی دربیت آیتالله العظمی بروجردی( اعلی الله مقامه الشریف، )
د)-مرمت و زیبا سازی گنبد و گلدسته های مسجد اعظم و توسعه آن
یکی از ابنیه مربوط به مسجد اعظم کتابخانه آن است که یادگاری ارزشمند از  مرحوم آیت الله العظمی بروجردی است ، کتب موجود در آن:   
کتب خطی موجود 6189 جلد در 4200 مجلد - کتب خطی کتابخانه شخصی آیت الله العظمی بروجردی 623 جلد -کتب سنگی 10 هزار جلد  - کتب چاپی و نشری 70 هزار جلد  با وجود چنین گنجینه گران بهایی از نسخ خطی، می توان کتابخانه مسجد اعظم را  یکی از معتبر ترین کتابخانه های ایران دانست.
ه) دایر نمودن دفتر تولیت و  پاسخ گویی به مسائل دینی در مسجد اعظم 
و) نشر و تبلیغ آیین و آموزه های تشیع در آسیای میانه، قفقاز و ترکیه 
ز) مؤسسه تبلیغاتی و خدماتی حسینیه علوی (شهرستان بروجرد)