مفاخر و مشاهیر بروجرداستاد مهرداد اوستا

استاد مهرداد اوستا

8 "محمد رضا رحمانی یاراحمدی" «مهرداد اوستا» در بهمن 1308 در بروجرد به دنیا آمد و تا سن 12 سالگی تحصیلات ابتدایی را در بروجرد وسپس برای گذراندن دوره متوسطه و ادامه تحصیل راهی تهران شد . وی در رشته فلسفه و علوم تربیتی به تحصیل پرداخت و بعد از اخذ مدرک کارشناسی ، به استخدام آموزش و پرورش درآمد . استاد "مهرداد اوستا "علاوه بر تدریس در دبیرستان های تهران ، در حوزه های علمیه و دانشگاه هم تدریس می کرد .

    "مهرداد اوستا " با مطالعات عمیقی که در رشته فلسفه و هنر داشت سال های زیادی را در دانشکده هنرهای دراماتیک و هنرهای زیبا به تدریس زیبایی شناسی ، فلسفه هنر ، ادبیات و نقد تاریخ هنر مشغول بود. اما علاوه بر مشغله کاری فراوان همواره حضور جدی و پررنگ در انجمن های ادبی تهران داشت .

     بعد از انقلاب ، مدتی به عنوان مشاور وزیر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به تربیت جوانان پرداخت و با تأسیس شورای شعر در تالار وحدت ، به ریاست این شورا منصوب گردید و تا آخرین روزهای عمر خود در اعتلای شعر انقلاب از هیچ کوششی دریغ نکرد .

استاد "مهرداد اوستا "یکی از مطرح ترین شاعران معاصربود که سال ها ریاست شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عهده داشتند و بسیار مورد توجه محافل و انجمن ها و اصحاب شعر و ادب بودند  .

    استاد "مهرداد اوستا " این شاعر غزل سرای نامی معاصر در 17 اردیبهشت 1370 در مراجعه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناگهان حالش به هم خورد و چراغ فروزان استاد خاموش شد ودارفانی را وداع گفت .

 

وی صاحب کتابهایی همچون  :

 الف) از کاروان رفته سال 1339  ب) اشک سرنوشت سال 1342  پ) پالیزبان سال 1342   ت) حماسه آرش سال 1344  ث) از امروز تا هرگز سال 1345  ج ) روش تحقیق در دستور زبان و شیوه نگارش سال 1348  چ) راما- سال  ح) فارسی (سال چهارم دبیرستان ) سال 1361  خ) شراب خانگی ترس محتسب خورده سال 1352 د) امام حماسه ای دیگر 1368