غزل تاجبخش

غزل تاجبخش
 
 "غزل تاجبخش" در بیست و هفتم شهریور ماه 1321 در بروجرد به دنیا آمد. دوران کودکی را در روستای مامون  (بر وزن هامون) در مسیر راه آهن جنوب به تهران و نزدیکترین نقطه به ایستگاه ازنا گذراند و تحصیلات ابتدایی خود را تا کلاس چهارم در همان روستا سپری کرد. پس از آن در قم سکنی گزید و دوره متوسطه را تا کلاس نهم (معادل اول دبیرستان فعلی) ادامه داد و سپس ازدواج کرد.
"تاجبخش " همراه با زندگی مشترک ، تحصیلات خود را ادامه داد و دیپلم گرفت .
     وی در سال 1346 به دنبال سکونت در تهران، به دانشکده مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1350، به دریافت مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی نائل آمد. سپس دوره‌های کوتاه مدت روزنامه‌نگاری، جلب سیاحان و روابط عمومی مطبوعات را گذراند  و مجدداً به دانشگاه رفت. اما به علت انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه‌ها ، نتوانست به تحصیل خود در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی ادامه دهد. 
       "تاجبخش" سپس به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به تدریس دروس ادبیات در دبیرستان ها مشغول شد . وی از مهر ماه 1360 با کمک همسرش و حمید عاملی (از گویندگان با سابقه رادیو) انجمن ادبی (غزل) را تشکیل داد و در حال حاضر نیز مسوولیت آن انجمن را به عهده دارد . وی در همه‌ی غالب‌های شعری ، اعم از کلاسیک ، نیمایی  و سپید طبع‌آزمایی کرده و به غیر از شعر به نوشتن خاطره و رمان و زندگی‌نامه نیز علاقه‌مند است. 
آثار منتشر شده از غزل تاجبخش : 
1- خانه ی ام ابیها، یاد نامه و سفرنامه ی حج،نشر ساکوپیران،1358
2- دلخواسته ها، دلخاسته ها، مجموعه شعر، نشر ساکوپیران،1358
3- آدمکها، رمان، نشر سمور، 1359
4- دوست نادیده، یک داستان بلند، نشر سمور، 1359
5- بر بال های پرواز، رمان، نشر توسن ،1370 
6- قلم ها و سایه ها، زندگی حضرت زهرا(س)، انتشارات اسلامی زنان،1372
7- مامون، غزل باران های سنگی،مجموعه غزل، نشر چی چی کا، بندرعباس، 1378
8- شبدرهای چهارپر، مجموعه شعر سپید و نیمایی، نشر چی چی کا، بندرعباس، 1378
9- زن، شعر و اندیشه (تحقیق ادبی)، نشر روشنگران، 1378
10-آزادی در قلمرو سبز فنچ های سپید، یک داستان بلند، نشر زهد، 1379