مفاخر و مشاهیر بروجردشهید محمدحسن شریف طبع

شهید محمدحسن شریف طبع، معروف به شیخ شریف قنوتی

قنوتی مقام معظم رهبری: من "شیخ شریف" را می‌شناسم، ایشان قبل از انقلاب با من در ارتباط بوده است.

 

"محمدحسن شریف طبع، معروف به شیخ شریف قنوتی" در سوم تیرماه 1313 شمسی در اروندکنار در استان خوزستان به دنیا آمد و در دامان پدری روحانی و مادری پارسا تربیت و پرورش یافت. روح مذهبی حاکم بر خانواده، زمینه‌ای را فراهم آورد تا "محمدحسن " راهی مکتب‌خانه شود. او پس از نُه ماه توانست زیر نظر استاد خود، قرآن را ختم نماید و استعداد سرشار او در فراگیری دروس کلاسیک باعث شد که به پیشنهاد مدیر مدرسه و نظر مساعد معلمان، مدرسه را از کلاس دوم ابتدایی آغاز کند. بعد از اتمام کلاس ششم ابتدایی، راهیحوزه علمیه آبادان شد. پس از آن به خاطر دستیابی به علوم جدیدتر و استفاده از محضر اساتید گرانقدری چون حضرت "امام خمینی" و" آیت‌الله گلپایگانی"  و دیگر علمای دینی راهی حوزه علمیه بروجرد و قم گردید.

عهده‌داری امام جماعت یکی از مساجد بروجرد، اجرای برنامه‌های دینی و ایراد سخنرانی در آن مساجد، آغاز فعالیت‌های مذهبی و سیاسی او را رقم زد. او به مرور وارد جریانات سیاسی علیه رژیم شاه شد و در سخنرانی‌هایش به افشاگری پرداخت و همین امر باعث تحتنظر گرفتن او از طرف ساواک شد. یافتن نقطه‌ای محروم از کشور برای ارائه آموخته‌های دینی و نگرانی از تعقیب توسط نیروهای ساواک، شیخ را بر آن داشت تا هجرت کند. روستای سرنجلک در منطقه فارس، سه سال میزبان شیخ بود.

در سال 1339 با دختر مرحوم حکمتی ازدواج کرد. پس از آن به خاطر وسعت‌دادن به دامنه فعالیت‌های خود و درخواست جمعی از مؤمنین شهرستان اردکان به آنجا رفت و هجده سال یعنی تا پیروزی انقلاب در آن دیار باقی ماند.

   "شهید قنوتی" همگام با قیام 15 خرداد 1342 ش، علناً وارد صحنه سیاسی شد و در جهت معرفی نهضت "امام خمینی "از هیچ کوششی دریغ نورزید. او که پیش از این بارها مورد بازخواست ساواک قرار گرفته بود، پس از آن بارها دستگیر و روانه زندان شد و تحتانواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفت به طوری که رنج ناخن کشیدنش در زندان تا آخرین روزهای شهادت او را رها نکرد. او تا پیروزی انقلاب اسلامی، ممنوع‌المنبر بود.

فعالیت‌های فرهنگی، ، اجتماعی و مبارزاتی او را می‌توان در عناوین ذیل دسته‌بندی کرد:

سنت‌شکنی‌های مرسوم و بی‌پایه و اساس و روشنگری در زمینه خرافاتی که وارد دین شده بودند، مبارزه با تحریفات عاشورا، ترویج روضه‌خوانی در منازل، اعزام روحانیون به روستاها، راه‌اندازی کلاس‌های آموزش قرآن و معارف اسلامی، بزرگداشت مراسم جشن‌ها وعزاداری ائمه هدی، معرفی حضرت امام به عنوان مرجع تقلید و توزیع رساله‌ها و انواع کتب و نوارهای سخنرانی آن‌حضرت در بین مردم، شرکت دادن بانوان در برنامه‌های مذهبی و... ؛

به دنبال حضور مؤثر او در منطقه بود که از طرف حضرت "امام خمینی" به عنوان نماینده ایشان برگزیده شد و آن‌حضرت در پیامی او را «عمادالأعلام» لقب داد. او همچنین به عنوان نماینده حضرت "آیت الله گلپایگانی"  انتخاب و مأمور جمع‌آوری وجوهات هر دو مرجعتقلید مسلمین شد.

از جمله فعالیت‌های سیاسی : ایستادگی در مقابل برگزاری جشن‌های شاهنشاهی، ارتباط با جمعیت فدائیان اسلام، بزرگداشت شهادت آقا"مصطفی خمینی" ، گسترش دامنه قیام 15 خرداد در سپیدان و اردکان فارس، تشکیل گروه‌های مخفی جوانان مبارز، جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای تداوم نهضت "امامخمینی" راه‌اندازی تظاهرات و راهپیمایی علیه رژیم، انهدام دکل تلویزیون در ارکان و...با شروع جنگ تحمیلی، شهید "قنوتی" با حضوری عاشقانه و فعال در دو جبهه پشتیبانی و خط مقدم، اوج اعتقادات دینی و التزامات عملی خود را به ولی امر مسلمین نشان داد. با این اندیشه، بی‌درنگ با تجهیز گروهی از جوانان غیور بروجردی، عازم جبهه‌های نبرد شد و روزهادشمن را مشغول خود کرد تا دیگر جوانان کشور به یاری برسند. خرمشهر درگیر و دار بحرانی بسیار وحشتناک بود که شهید قنوتی وارد آن شد. زبان گیرا، چهره بشاش، شجاعت مثال‌زدنی و لباس روحانی‌اش، مزایی بود که او را در بین رزمندگان اسلام برجسته کرده وپیروی از او را پذیرفتنی‌تر می‌کرد.

سامان‌دهی و هدایت نیروهای رزمنده، پشتیبانی و حمایت از امدادرسانی خواهران رزمنده، تشکیل گروه‌های رزمی «الله‌اکبر» و «ابوذر»، تلاش در جهت انتقال اخبار جنگ به حضرت امام، جلوگیری از سوء استفاده منافقین در میدان رزم، تقویت بنیادهای فکری رزمندگاناسلام، مقابله با جنگ روانی دشمن و دمیدن روح شهادت‌طلبی در بین رزمندگان اسلام، از مهم‌ترین اقداماتی بود که شیخ، خود را موظف به انجام آن می‌دانست.حضور شهید قنوتی در کسوت فرماندهی میدان جنگ، تصویری متعالی و غرورانگیز از روحانیت مبارز بود کهدرکوچه‌پس‌کوچه‌های خرمشهر شکل گرفت.

سرانجام شیخ در 24 مهر1359به دست شقی‌ترین افراد دشمن به شهادت رسید و در مظلومیتی عظیم به سوی منتهای عظمت هستی، پیش رفت و نام مقدس آن شهید والامقام به عنوان اولین روحانی شهید دفاع مقدس به ثبت رسید.شهادت برای مردی که پیش از قیام 15خرداد 1342‌اش، خانه به خانه و روستا به روستا تنها گمشده او بود و در راز و نیازهای شبانه و بر سجاده نماز شب‌هایش بارها آن را از خداوند طلب می‌کرد

آن‌قدر خاطره شهید در دل مردم جاودانه شد سه مزار در ایران اسلامی دارد ،  سنگ مزار یادبودی در گلزار شهدای اردکان برای شهید ساختند و یکی هم در بهشت شهدای بروجرد؛ مدفن اصلی این شهید بزرگوار در زادگاهش آبادان است.

شیخ شریف و امام خمینی

پدر ش "شیخ محمود" معروف به چریک پیر آبادان تعریف می‌کرد که خدمت حضرت امام رفتیم. وقتی امام متوجه شدند که من پدر شهید قنوتی هستم، فرمود: (عجب پسری داشتی آقای قنوتی) شیخ "محمود "می‌گفت: شریف پسر خودم است ولی او را نمی‌شناسم، من غبطه می‌خورم

که چرا من جای شریف نباشم.

روحش شاد