مفاخر و مشاهیر بروجرداستاد حسین حزین

استاد حسین حزین

حزین

.... استاد حسین حزین در سال 1327 هجری شمسی در بروجرد دیده به جهان گشود ، در کودکی (عمه جزء )را نزد مادرش خواند و لیلی و مجنون را از او درس گرفت و حفظ نمود . سپس نزد "ملا حسین" تحصیلات خود را تکمیل کرد ، دو بار کوله بار به پشت بست و از عراق عجم به عراق عرب مسافرت کرد و خدمت بزرگان علم و دانش رسید و از خرمن دانش آن‌ها استفاده ها برد و در بروجرد بارها خدمت مرحوم "آیت الله العظمی طباطبایی"  رفت و اشعار و مراثی خود را خواند و مورد محبت آن عارف فرزانه قرار گرفت .

    او پیوسته با عرق جبین و تلاش خود امرار معاش و سربلند روزگار می‌گذراند و به شغل( بنایی) مشغول بود .  وی در سال 1374 درگذشت . وی دارای بیش از 5 کتاب است که مورد توجه خاص و عام است بالاخص کتاب ( تذکره حسین حزین ) که منبع بسیار خوبی برای محققان و پژوهشگران می باشد .

      از تألیفات او :

1-تذکره حزین « دورنمای بروجرد »

2-دیوان قصاید ادبی و اخلاقی

3- دیوان‌های غزلیات قدیم و جدید

4- نامه‌های چکامه‌های پارسی

5-  نامه اندرزهای پارسی

مرحوم حزین در شرح حالش چنین می‌گوید : و یافتم اسلام ، و پیرو مذهب امام صادق (ع) و طریقه‌ی اثنی عشر و مشربم عرفان و طریقت که هر دو دبیرستان‌های عالی علی (ع) و اولیای گرامی است و در این باره گفته :

اسلام دیانتم ز نیکو سیری                             در مذهب جعفری و اثنی عشر

شد نام‌حسین حزین تخلص مشرب              عرفان ، ز بروجرد و نه جای دگری

                                                      ********

در مسلک توحید و یقین می‌باشم                   مؤمن به معاد و یوم دین می‌باشم

اثنی عشری هستم و نام است حسین                 از شهر بروجرد و حزین می‌باشم

وی می‌گوید : چون فرزند نداشتم آثار خود را به عنوان فرزند صالح و خلف بر جا می‌گذارم که بعد از من سال‌ها بماندگرچه تا امروز کسی مراتشویق نکرده و همه ذوق درونی بوده است .