مفاخر و مشاهیر بروجردحضرت آیت الله العظمی سید جعفر بن ابی اسحاق دارابی کشفی«ره»

حضرت آیت الله العظمی سید جعفر بن ابی اسحاق دارابی کشفی«ره»

 

تاریخ تولد : سال 1189 ه . ق                     

محل تولد : شیراز              

تاریخ فوت : سال 1267 ه.ق

محل دفن : بروجرد - خیابان شریعتی - محله صوفیان ، محله مزار کوچکه مسجد دو خواهران

   "سید جعفر بن ابی اسحاق دارابی کشفی"تحصیلات مقدماتی را در اصطهباتات فارس به پایان رسانید و در سال 1208 ه. ق در سن 19 سالگی به نجف اشرف مشرف رفت و در محضر اساتید علم و فضیلت استفاضه کرد و به‌تدریج جزو مدرسین معروف حوزه علمیه نجف به‌شمار ‌رفت . وی در آشوب عراق ناچارشد به ایران سفر کند و با اصرار" محمد تقی میرزا " (حاکم وقت) بروجرد به این شهر آمد و سکونت اختیار کرد و به تدریس و ارشاد پرداخت و تشنگان علم و فضیلت از دریای جوشان معرفتش سیراب شدند . نویسندگان کتاب‌های (تراجم و رجال) همگی وی را به عظمت عرفان و علم ستوده‌اند از جمله "شیخ‌آقا بزرگ تهرانی" در« اعلام شیعه ج 1 » و « مدرس تبریزی در ریحانه الادب»   اساتید آن بزرگوار : استادان حوزه علمیه نجف در آن زمان بودند .

 شاگردان آن عالی مقام :

      مرحوم "سید جعفر کشفی" در بروجرد و سایر بلادی که دو سال اقامت می‌کرد مجلس باشکوهی تشکیل می‌داد که از احوال برخی از آن نیک بختان که کسب فیض می‌کردند اطلاعی در دست نیست‌. سایر شاگردان آن بزرگوار عبارت بودند از :

1 ـ سید حسین بروجردی صاحب « بخته‌المقال »

2 ـ حاج میرزا صالح لرستانی از طایفه شهر نهاوند

3 ـ اورنگ زیب میرزا فرزند حسام السلطنه حاکم بروجرد که به قول شیخ آقا بزرگ تهرانی اورنگ زیب میرزا عالمی فقیه از بزرگان طایفه قاجار است

4ـ شیخ عبدالحسین

5 ـ  عبدالله بروجردی صاحب کتاب « سرورالشیعه »

 آثار و تألیفات :

      از مرحوم سید جعفر کشفی علاوه بر تدریس و ارشاد ، کتاب‌های با ارزشی به یادگار مانده‌است که با مشاهده آن‌ها می‌توان به قدرت علمی ‌وی پی برد و عبارتند از :

1 ـ اجاته‌المضطرین

 2 ـ  بلدالامین

 3 ـ تحفه الملوک

 4 ـ جمع‌الشتات

 5 ـ منظومه‌ای در ردِ نظر ابن حجر‌عقلانی ،  اشعار عقلانی در ردِ امام زمان زمان (عج)

 6 ـ الرطب الیابس

 7ـ  الرق النشور

 8 ـ سنابرق فی شرع البازغ من الشرق

 9 ـ شرق و برق یا برق و شرق

 10 ـ الشریفیه

 11 ـ الشمس و العکوس

 12 ـ صیدالبحر

 13 ـ کفایته الایتام

 14 ـ منظومه‌ای در علم صرف

 15 ـ شهب قابوس

 16 ـ میزان الملوک

 17 ـ نخبه العقول

  خدمات :

        از خدمات ارزنده ایشان که موجب شده بود بسیاری از محضر ایشان فیض برند ،  اداره جلسات درس در بروجرد و سایر شهرهایی بود که مرحوم کشفی مدت 2 سال در آنجا ها ساکن بوده‌اند. 

سایر توضیحات :

        حد اعلای" سید جعفر کشفی دارابی بروجردی" " محمد عابد"  است ، وی برادر اعیانی "احمد بن موسی شاه چراغ"  است . وی مردی متقی و جلیل‌القدر و شب زنده‌دار بود . شب‌ها کم می‌خوابید و بیشتر به نماز وضو و اشتغال داشت و او را به جهت کثرت عبادات عابد می‌گفتند . مزارش در شیراز در محله بازار مرغ است .

       مرحوم "سید جعفر کشفی" علاوه بر معارف فقهی ، اصولی ، کلامی ، فلسفی و عرفانی دارای معارف ادبی و قریحه شعری نیز بوده است . نمونه‌ای تک بیت‌های مشهور آن عبارت است از :

 

رازبگشای به هر کس که در این مرکز خاک                                 سیــر کردیــم و بسی محـرم اسرار نبود