مفاخر و مشاهیر بروجردحضرت آیت الله العظمی شیخ رحمت الله صاحب الزمانی بروجردی«ره»

حضرت آیت الله العظمی شیخ رحمت الله صاحب الزمانی بروجردی«ره»

 

5 

مرحوم آیت الله شیخ "رحمت الله صاحب الزمانی بروجردی"  به سال 1303 هجری شمسی در( گوشه چهار چنار بروجرد)  متولد شد...و همزمان با عید غدیر،  دعوت حق را لبیک گفت...

    ایشان پس از مدتی اشتغال به کشاورزی در 27 سالگی به تحصیل علوم دینی علاقه مند گردید و در حوزه علمیه بروجرد به تحصیل مشغول شد ولی در عین حال تا پایان عمر شریفش از همین طریق ارتزاق می کرد.

     با پایان یافتن دروس سطح در بروجرد راهی قم گردید ومدتی در محضر آیت الله العظمی حاج آقا" حسین طباطبائی بروجردی "وعلامه "محمد حسین طباطبائی تبریزی" وجمع دیگری از اساتید آن زمان به تحصیل ادامه پرداخت.

    ایشان پس از بازگشت آیت الله العظمی شیخ "علی محمد نجفی بروجردی "  به بروجرد ورونق گرفتن دوباره حوزه علمیه مجددا به بروجرد مراجعت نمود و ملازم درس آیت الله العظمی شیخ "علی محمد نجفی" شد وتا پایان عمر شریف استاد در بروجرد اقامت نمود.

آیت الله "صاحب الزمانی بروجردی" علاوه بر درک محضر اساتید یاد شده مدتی نیز دربروجرد به فیض حضور در درس آیت الله "سید علی بهبانی " وآیت الله "نبوی " موفق گردید ودرعلوم منقول ومعقول به مراتب بالائی رسید.

   وی همیشه به امر تبلیغ وتحصیل اهمیت خاصی قائل بود و ضمن تدریس دروس حوزوی ، به اقامه جماعت در مسجد حصیر بافها و مسجد سجاد وتبلیغ در شهر وروستاهای بروجرد می پرداخت.

    آن عالم بزرگوار نسبت به تربیت طلاب اهتمام ویژه ای داشت و درس اخلاق او در حوزه بروجرد از جایگاه ویژه ای برخوردار بود.  او فردی متین، متواضع و خوش مشرب بود و حرمت والائی برای لباس روحانیت قائل بود به گونه ای که علیرغم مقام علمی ممتاز وجایگاه اخلاقی خاصی که میان حوزویان داشت، هیچگاه به خود اجازه استفاده رسمی از آن لباس مقدس را نداد.

   سرانجام او پس از سالها تلاش وخدمت درسن 79 سالگی "در 20 بهمن 82 "همزمان با عید غدیر،  دعوت حق را لبیک گفت و پس از تشییع جنازه با شکوه در گلزار شهدای بروجرد ، در کنار مرقد استادش آیت الله العظمی شیخ علی محمد نجفی به خاک سپرده شد.مراسم تشییع این عالم گرانقدربه دلیل خصوصیات اخلاقی و مردمی بودن ایشان ،  از جمله مراسم های بی نظیر و خاص بود . 

   از ایشان مکتوبات ارزشمندی به جای مانده است که از جمله آنها کتاب "المسائل العددیه " است