مفاخر و مشاهیر بروجردپرفسور احمد شیمی«چهره ماندگار 1384»

پرفسور احمد شیمی«چهره ماندگار 1384»

18 "احمد شیمی"  (۱۲۹۴ در بروجرد ۱۹ تیر ۱۳۹۳) میکروب ‌شناس و استاد دانشگاه اهل ایران بود . او از چهره‌های ماندگار است .  وی مولف و مترجم شماری از کتاب‌های دانشگاهی در زمینه میکروب‌شناسی و بیماری‌های طیور است.

   پروفسور"احمد شیمی"پس از اخذ دیپلم از دبیرستان شرق تهران وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۲۱ از رساله دکترای خود در این دانشگاه دفاع کرد. سپس در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و در سال ۱۳۵۸ بازنشسته شد . " احمد شیمی"  در این سال‌ها آزمایشگاه باکتری‌شناسی ، آزمایشگاه ویروس‌شناسی و بخش بیماری‌های طیور دانشگاه تهران را راه‌اندازی کرد.

    او از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۸۲ نیز به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت . پروفسور "احمد شیمی" استاد برگزیده پنجمین همایش چهره های ماندگار کشور 1384 بودند .

     از جمله فعالیت های پروفسور " احمد شیمی " می توان به ترجمه  شماری ازکتاب‌های دانشگاهی در زمینه میکروب‌شناسی و بیماری‌های طیور ، فعال کردن آزمایشگاه باکتر شناسی و ویروس شناسی و راه اندازی بخش بیماریهای طیور دانشگاه تهران ، ارائه مقالات مختلف و متعدد علمی به سمینارها و کنفرانسهای داخلی و خارجی ، تالیف و ترجمه 15 عنوان کتاب در زمینه های ویروس شناسی ، میکروبشناسی ، بیماریهای عفونی ، ایمن شناسی و بیماریهای طیور است